Skip to content

Jefferson Varsity CC finishes 6 out of 12 teams in season opener at War on the Shore

Led by Sophomore Tracy Squatrito’s 6th place finish the Lady Falcons placed 6th out of 12 teams in Monday meet at Lakeshore Park.Also running for the Falcons were: Alyssa Meaney in 36th, Roselind Wright 50th,Haley Sukalac 6oth, Sheridon Wilber 67th, Emily Cleveland 73rd, and Katelyn Stevens 84th,Kylie Synder 86th, Abby Discher 89th, Sierra Szuhay 91st, and Breanna Hagerdon 106th. The Falcons head to McDonald Saturday to run in the famed Billy Goat Invitational.

Individual Results – Girls Varsity
Ashtabula Lakeside War on the Shore
Monday, August 21, 2017 – Lakeshore Park, Ashtabula
——————————————————————————–
Plc Pts Name Team Grade Time Number
——————————————————————————–
1 1 Bailey Roberts Edgewood 11 21:47.7 2310
2 2 Kayla Bertholf Edgewood 12 22:25.3 2301
3 3 Lydia Randolph Edgewood 9 22:44.3 2308
4 4 Mikayla Watts Geneva 11 22:57.1 2334
5 5 Michalene Mlakar Riverside 10 22:57.8 2603
6 6 Tracey Squatrito Jefferson Area 10 23:01.6 2351
7 7 Lauren Kister Edgewood 9 23:02.4 2306
8 8 Eve Brunell Edgewood 10 23:13.5 2302
9 9 Rylee Yocum Mentor 9 23:32.9 2512
10 10 Roxanna Beers Mentor 10 23:33.5 2489
11 11 Sarah Lane Mentor 11 24:04.6 2497
12 12 Kara Ralston Riverside 11 24:05.7 2607
13 13 Kristen Van’t Veer Lakeside 11 24:15.0 2389
14 14 Cheyenne Durda Riverside 9 24:22.4 2595
15 15 Athena Pantoja Lakeside 9 24:29.8 2386
16 16 Brooke Butler Madison 10 24:40.2 2424
17 17 Gracie Schlifke Madison 10 24:41.7 2436
18 18 Julia Sansalone Madison 11 24:49.1 2434
19 19 Meagan Maddox Cardinal 12 24:56.6 2249
20 20 Hannah Gingrich Mentor 10 25:00.3 2493
21 21 Adele Bogardus Pymatuning Valley 12 25:01.6 2552
22 22 Gabriella Deluca Geneva 9 25:03.9 2327
23 23 Sara Tilton Pymatuning Valley 10 25:20.5 2559
24 24 Carrie Sanislo Pymatuning Valley 10 25:22.1 2557
25 25 Delaney Horton Madison 10 25:22.3 2431
26 26 Mackenzie Meldrum Riverside 11 25:39.4 2601
27 27 Cammy Gmitra Madison 10 25:52.7 2429
28 28 Natalie Thoss Andrews Osborne Academy 12 26:02.9 2183
29 29 Jamie Meyer Mentor 11 26:04.7 2500
30 30 Sophia Kwiatkowski Mentor 9 26:05.5 2496
31 31 Alison Warner Mentor 9 26:08.1 2511
32 32 April Hanchosky Geneva 11 26:25.7 2329
33 33 Lydia Blatnik North 11 26:28.4 2531
34 34 Callie Galovic Madison 12 26:36.3 2428
35 35 Becca Ray Madison 10 26:44.5 2433
36 36 Alyssa Meaney Jefferson Area 10 26:56.1 2350
37 Kylie Miller Madison 10 26:58.7 2432
38 Emma Obrzut Mentor 11 27:06.8 2502
39 37 Lani Pohl Andrews Osborne Academy 10 27:13.5 2180
40 38 Elissa Walsh Riverside 11 27:26.2 2611
41 Mackenzie Meeker Mentor 10 27:34.9 2499
42 39 Kylie Miskimen Riverside 11 27:37.5 2602
43 40 Sierra Taylor Conneaut 12 27:38.1 2273
44 41 Lily Gregory Conneaut 10 27:43.0 2267
45 42 Leah Costello Geneva 10 27:43.1 2326
46 Kaitlyn Poorman Mentor 10 27:53.8 2503
47 Ashlee Hathaway Madison 11 27:59.9 2430
48 43 Amanda Apanavicius Riverside 12 28:00.5 2591
49 Brooke Thompson Mentor 9 28:08.4 2509
50 44 Roselind Wright Jefferson Area 11 28:09.8 2358
51 45 Annatta Baltrunas North 10 28:11.7 2530
52 Grace Swank Riverside 12 28:16.5 2609
53 46 Amiah Diaz Edgewood 11 28:17.1 2303
54 47 Ariana Story Andrews Osborne Academy 12 28:18.9 2182
55 Jasmine Scafuro Mentor 10 28:19.7 2506
56 48 Betsy Huey Edgewood 10 28:20.5 2305
57 Lillian English Mentor 10 28:28.3 2491
58 Kendall Kelly Riverside 12 28:31.9 2599
59 Laurelle Herron Edgewood 9 28:37.8 2304
60 49 Haley Sukalac Jefferson Area 11 29:09.3 2353
61 50 Tori Shubitowski Conneaut 10 29:11.2 2271
62 Jenna Brickman Madison 12 29:14.5 2423
63 51 Caytlin Stewart Conneaut 11 29:16.6 2272
64 52 Jexany Matias Lakeside 11 29:18.4 2385
65 53 Jenna Ayer Cardinal 10 29:42.8 2247
66 54 Leanna Sands Lakeside 11 29:48.2 2388
67 55 Sheridon Wilber Jefferson Area 10 29:56.8 2357
68 56 Maria Perez Lakeside 10 30:01.0 2387
69 Kayla Gromek Mentor 9 30:01.9 2494
70 57 Samantha Maenpaa Conneaut 11 30:06.7 2269
71 Madison Puhulsky Riverside 10 30:11.6 2606
72 58 Autumn Zak Cardinal 10 30:14.0 2252
73 59 Emily Cleveland Jefferson Area 10 30:22.9 2347
74 60 Autumn Williams Lakeside 11 30:23.4 2390
75 Sydney Szydlowski Riverside 11 30:24.9 2610
76 Maria Lombardo Mentor 9 30:25.6 2498
77 Jessica Schafer Madison 11 30:30.0 2435
78 61 Carley Mottley Geneva 12 30:35.7 2331
79 62 Kira Casebeer North 9 30:35.8 2532
80 Maranda English Madison 12 30:43.1 2427
81 63 Logan Felger Andrews Osborne Academy 10 30:58.5 2179
82 Isabella Veri Mentor 9 31:11.2 2510
83 Abigail Justice Riverside 12 31:14.1 2598
84 64 Katelyn Stevens Jefferson Area 9 31:23.3 2352
85 65 Abigail Geesling Cardinal 10 31:24.6 2248
86 Kylie Synder Jefferson Area 11 31:35.7 2354
87 Mary Morgan Mentor 10 31:43.7 2501
88 Emily Bogdanski Riverside 10 31:47.7 2593
89 Abby Discher Jefferson Area 10 32:04.8 2348
90 66 Ashley Peterson Cardinal 12 32:19.8 2250
91 Sierra Szuhay Jefferson Area 10 32:38.9 2355
92 67 Madelynn Conley Andrews Osborne Academy 12 32:46.9 2178
93 68 Danielle Studer Geneva 12 32:57.8 2333
94 69 Vidhi Patel North 12 32:58.0 2536
95 70 Michaela Bryan Geneva 9 33:04.0 2325
96 71 Morgan Sharpe Pymatuning Valley 9 33:15.5 2558
97 Riley Elersich Riverside 11 33:30.5 2596
98 Grace Porter Riverside 10 33:52.0 2605
99 Trinity Campagna Riverside 12 33:57.5 2594
100 72 Leah Vendetti Conneaut 9 33:59.7 2274
101 73 Amber Cruz Lakeside 12 34:35.3 2383
102 Autumn Streets Geneva 10 34:39.2 2332
103 Lauralyn Richmond Edgewood 11 34:39.6 2309
104 74 Hanna Sauberan Cardinal 10 34:46.5 2251
105 75 Christina Meaney Conneaut 9 35:02.4 2270
106 Breanna Hagerdon Jefferson Area 10 35:09.2 2349
107 Sydney Beach Riverside 11 36:12.6 2592
108 Carrie Bambarger Conneaut 12 36:21.4 2264
109 Braxtin Adams Edgewood 9 37:21.2 2300
110 76 Melanie Wayts North 9 37:39.7 2539
111 Estrliza Ramirez Riverside 12 37:59.2 2608
112 Isabelle Eble Conneaut 10 38:05.0 2266
113 Jasmine Pierce Riverside 12 38:13.4 2604
114 77 Isabella Kincaid Pymatuning Valley 11 38:36.5 2556
115 78 Caitlin Jesenovec North 12 38:43.4 2533
116 Matea Kanicki Geneva 10 38:50.4 2330
117 Bailey Banaszek Mentor 9 39:12.5 2488
118 79 Jenica Jenick Pymatuning Valley 10 41:04.3 2555
119 Olivia Stover Edgewood 11 41:14.4 2311
120 80 Chloe Headley Pymatuning Valley 10 41:24.3 2554
121 Casey Bambarger Conneaut 12 41:35.2 2265
122 Haley Niemi Edgewood 9 41:47.8 2307
123 Gwen Fuentes St. John 9 42:15.1 2614
124 Lorelei Hall Geneva 9 43:29.7 2328
125 Katy Hartman Pymatuning Valley 11 50:31.6 2553
——————————————————————————–
Printouts provided by Greater Cleveland XC

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Story: All Teams Schedule: Week of November 20 - November 26 jeffersonfalconathletics.com/…

    About 2 days ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS